shutterstock_650651476

Jak usunąć tusz z tapicerki skórzanej?

December 1, 2022 Ecoshine

tapicerka skórzana meblowa

Skórzane tapicerki meblowe to zazwyczaj bardzo drogie, eleganckie elementy wyposażenia domu. Są one cenione za swoje walory estetyczne, przez co zdobią wiele pomieszczeń w polskich domach. Jako okrycie mebli użytkowych są one oczywiście narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Jedne z tych budzących największą grozę to ślady po długopisie. Czy tak naznaczoną tapicerkę da się jeszcze uratować? Wszystko wyjaśnimy w dzisiejszym wpisie.

Tusz na skórze? O tym pamiętaj!

Nie bez powodu serce zaczyna bić szybciej, kiedy widzi się nawet delikatny ślad długopisu na skórzanej tapicerce – taki rodzaj plam jest wyjątkowo zdradliwy. Aby mieć jakąkolwiek szansę na ich usunięcie należy przede wszystkim działać szybko. Im dłużej się zwleka, tym większa szansa, że ślad po długopisie zostanie już permanentnie na tapicerce. Ważne jest też to, aby zwrócić uwagę na rodzaj skóry. Jeśli jest ona gładka, istnieje większa szansa na pozbycie się plamy. Znacznie trudniej natomiast usunąć ją z zamszu, nubuku czy aniliny. Sam rodzaj tuszu też jest nie bez znaczenia. O ile z tradycyjnymi długopisami atramentowymi można sobie jakoś poradzić, tak z nowoczesnymi wkładami z domieszkami farb może już być większy problem.

Samodzielna walka z plamą?

Czy można pozbyć się plamy po długopisie ze skórzanej tapicerki domowymi sposobami? Z pewnością można próbować. Jednak trzeba mieć na uwadze czynniki opisane powyżej. Najlepiej jest w tym celu użyć specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia tapicerki skórzanej, a konkretniej tych do wywabiania tuszu. Standardowe profesjonalne preparaty mogą okazać się niewystarczające. Na rynku można jednak znaleźć specjalistyczne środki do usuwania trudnych plam w formie sztyftu. Warto zaznaczyć, że nadają się one głównie do gładkich, nieporowatych skór. Jeśli jednak nie ma się dostępu do tego typu preparatów, można spróbować usunąć ślad za pomocą małej ilości alkoholu naniesionego za pomocą wacika. Jednakże taki zabieg może skutkować odbarwieniami, dlatego należy natychmiast wysuszyć mokry ślad za pomocą suszarki.

Czyszczenie tapicerki skórzanej – nieoceniona pomoc specjalisty

Co jednak, jeśli plamę zauważyło się dopiero po jakimś czasie lub nie udało się jej usunąć? W takim przypadku dalsze próby samodzielnego poradzenia sobie z sytuacją mogą spowodować uszkodzenia tapicerki. Warto więc oddać ją w ręce specjalistów. Osoby zajmujące się profesjonalnym praniem tapicerek we Wrocławiu doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z uporczywymi plamami i uszkodzeniami wynikającymi z prób ich samodzielnego usunięcia. Dzięki nim sofa czy fotel powróci do pierwotnego stanu, a jego żywotność zostanie przedłużona. Czyszczenie tapicerki meblowej skórzanej w Katowicach, Wrocławiu czy Warszawie w wykonaniu profesjonalistów to w wielu przypadkach jedyny ratunek na wyjątkowo uporczywe plamy na skórzanych powierzchniach.