shutterstock_650651476

Dlaczego nie należy czyścić tapicerki samochodowej na własną rękę?

September 19, 2022 Ecoshine

Wnętrze samochodu dla wielu kierowców jest niczym wizytówka. Zarówno czysta tapicerka, jak i wykładzina w pojeździe przyczyniają się do zwiększenia komfortu podczas jazdy. Jednak zdarzają się przypadkowe sytuacje, w których dochodzi do mocnych zabrudzeń elementów w środku pojazdu. Większość osób szuka wtedy informacji w sieci, a następnie próbuje na własną rękę wyczyścić zabrudzone miejsce, ale czy czyszczenie tapicerki samochodowej w pojedynkę to dobry pomysł? Przekonajmy się!

Pranie tapicerki samochodowej – na własną rękę czy zlecić?

O ile niektóre elementy czyści się stosunkowo łatwo, tak niektóre wymagają już wiedzy, umiejętności oraz specjalnych preparatów. Czyszczenie wykładzin odbywa się zupełnie inaczej, niż doprowadzenie do stanu używalności przesiąkniętej dymem papierosowym podsufitki. Wykładzinę można odświeżyć na własną rękę, jednak do wyczyszczenia wewnętrznej strony dachu wymagany jest doświadczony specjalista. Przypadkowe odklejenie się podsufitki poprzez jej nieumiejętne wyczyszczenie może narazić właściciela samochodu tylko na dodatkowe koszty. Podobnie sprawa się ma przy samodzielnym czyszczeniu tapicerki.

Pranie tapicerki samochodowej przez firmy w Warszawie i innych dużych miastach jest rozwiązaniem, po które sięga wiele osób. Auta, szczególnie te rodzinne lub będące narzędziem codziennej pracy, są narażone na wylanie się niełatwych do wyczyszczenia napojów. Samodzielne pranie tapicerki samochodowej dodatkowo utrudnia brak odpowiedniej przestrzeni. Gdyby kierowca wyjechał na ulicę, aby zająć się czyszczeniem samochodu, z pewnością wstrzymałby ruch drogowy w kilka minut i rozwścieczyłby wszystkich jego uczestników. Robienie tego w garażu podziemnym nie jest z kolei najwygodniejszym rozwiązaniem ze względu na mało miejsca. Dlatego w przypadku prania tapicerki samochodowej zdecydowanie warto zdać się na specjalistę.

Usuwanie brudu z pewnych elementów na własną rękę, które nie były prane od lat, może również okazać się bardzo kosztowne. Dlaczego? Ponieważ niezbędne okażą się specjalistyczne narzędzia wyciągające brud z głębszych warstw materiałów. Te natomiast zakupione w ilościach detalicznych mogą okazać się zwyczajnie nieopłacalne. Dodatkowo nie można zapomnieć o suszeniu, co może być szczególnie problematyczne podczas zimy ze względu na brak odpowiednich warunków. Niedokładne wysuszenie auta przyczyni się natomiast do uwalniania nieprzyjemnego zapachu z tapicerki.

Czyszczenie wnętrza samochodu na własną rękę jest jak najbardziej możliwe. Wymaga jednak odpowiednich warunków, a także specjalistycznego sprzętu. Zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zwrócenie się do firmy, która posiada w tej kwestii doświadczenie oraz niezbędne narzędzia. Dotyczy to szczególnie posiadaczy samochodów leasingowych, którzy po zakończeniu umowy muszą oddać auto w jak najlepszym stanie.