Czyszczenie i pranie wykładzin biurowych – czy sprzęt ekstrakcyjny jest skuteczny?
March 24, 2022Obecnie coraz więcej firm biurowych decyduje się na ekologiczne czyszczenie i pranie wykładzin biurowych. Stosuje się do tego naturalne detergenty oraz odkurzacz ekstrakcyjny. Wielu przedsiębiorców nie wie, jak wygląda profesjonalna usługa prania ekologicznego, dlatego zastanawia się, czy jest ona skuteczna. Dzisiejszy wpis przybliża działanie odkurzacza ekstrakcyjnego przy użyciu prośrodowiskowych środków enzymatycznych.
Odkurzacz ekstrakcyjny – uskutecznienie działania środków enzymatycznych
Ekologiczne czyszczenie wykładzin biurowych odbywa się przy użyciu naturalnych środków enzymatycznych. Specjalista dobiera je pod strukturę powierzchni materiałowej, którą rozpoznaje na podstawie układu splotu włókien wykładzinowych. Cel użycia naturalnych środków enzymatycznych – w szczególności sprayów – sprowadza się do rozpuszczenia najgłębszych warstw brudu w wykładzinie. Zalega on również w wykładzinach biurowych o włóknie ciasnym, zaciśniętym i maksymalnie przylegającym do podkładu. W społeczeństwie panuje mylne przeświadczenie, że brud nie przebije się na spód przez zagęszczony splot materiałowy. Z kolei przy uzmysłowieniu sobie tego stanu rzeczy kierowczy zakładają, że enzymatyczne czyszczenie takiej wykładziny biurowej jest niewykonalne. Nie jest to prawdą, ponieważ rynek technologiczny produkuje w tym celu zaawansowane odkurzacze ekstrakcyjne.
Są to profesjonalne urządzenia o funkcji natryskowo-ssącej, które uskuteczniają działanie użytych środków enzymatycznych. Czyszczenie wykładzin biurowych polega na tym, że odkurzacze natryskują na zwilżone powierzchnie mieszankę odpowiednio rozcieńczonego płynu piorącego. Potem ssawa urządzenia całkowicie wyciąga ze ściśniętych splotów zalegający brud – rozpuszczony wcześniej środkami naturalnymi. Pranie wykładzin biurowych odbywa się pod wysokim ciśnieniem wody, które jest regulowane w odkurzaczach najnowszej generacji. Regulacja umożliwia tym samym podgrzanie naturalnego detergentu. Dzięki temu jest on skuteczniejszy. Experci z renomowanych firm często ustawiają temperaturę 50-60 stopni, aby zabić nią roztocza, w sposób nie naruszający mytej struktury materiałowej.