shutterstock_650651476

Kilka słów na temat metod prania dywanów.

April 6, 2014 Ecoshine

W tym poście opiszemy z jakimi problemami można spotkać się podczas prania dywanów.  Na początek wymieńmy podstawowe grupy dywanów z jakimi mamy do czynienia:

DYWANY SZTUCZNE

Dywan zwany potocznie „sztucznym” to inaczej dywan syntetyczny stworzony z użyciem chemicznych włókien takich jak polipropylen, poliamid lub akryl. Materiały te powstają z ropy naftowej, a w fabrykach na masowej linii produkcyjnej robi się z nich dywany.

DYWANY WEŁNIANE tworzone najczęściej z wełny owczej, czasami wielbłądziej, dzięki gładkości włókien oraz właściwościom hydrostatycznym są bardziej odporne na zabrudzenia. Dodatkowo zawierają lanolinę, która pełni funkcję naturalnego impregnatu. Niestety duże zalania, które spowodują żółknięcie włókien dywanu wełnianego, mocno utrudniają pranie i są najczęściej niemożliwe do usunięcia.

DYWANY SIZALOWE produkowane są liści z agawy rosnącej w Afryce i Brazylii. Włókno sizalowe (sisalowe) jest bardzo wytrzymałe i odporne. Jedynym minusem tych dywanów jest ich szorstkość i twardość. Duże zalania powodujące żółknięcie włókien dywanu są w tym przypadku również bardzo trudne do usunięcia. 

Jakość każdego dywanu jest zależna od gęstości tkania, natomiast można stwierdzić, iż dywany syntetyczne są łatwiejsze w utrzymaniu, a ich pranie znacznie prostsze i bardziej efektywne od czyszczenia dywanów naturalnych do których codziennego utrzymania należy przywiązywać znacznie większą uwagę.

Tradycyjnie dorzucamy fotkę z prania ponad 20-letniego dywanu. Można pokusić się o stwierdzenie, że im starsze tym lepsze:)

Pozdrawiamy!