Auto Detailing – Podstawy czyszczenia wnętrza samochodu – część 1.
December 13, 2018Proces skrupulatnego czyszczenia wnętrza samochodu jest wieloetapowy, czasochłonny i jak wszystko inne w tej branży – wymagający szczególnej skrupulatności i uwagi. Poniżej opisujemy kluczowe dla czyszczenia poszczególnych elementów wnętrz samochodów kwestie.
-
Podsufitka – czyszczenie podsufitki samochodowej bardzo często jest jednym z najbardziej niechętnie podejmowanych przez specjalistów zadań. Jej właściwe wyczyszczenie wymaga cierpliwości i wiedzy, a nieumiejętne podejście do tematu może być tragiczne w skutkach. Podsufitkę samochodową najbezpieczniej wyczyścić metodą bonetowania wykorzystując odpowiednio dobraną chemię (nigdy na bazie rozpuszczalnika! Może spowodować jej odklejenie) oraz specjalistyczne ściereczki z mikrofibry o wysokiej gęstości. Przystąpienie do czyszczenia podsufitki każdorazowo musi poprzedzać wnikliwa jej inspekcja, w czasie której poszukuje się uszkodzeń, przetarć oraz miejsc, w których podsufitka odkleiła lub może odkleić się od dachu.
-
Daszki przeciwsłoneczne – czyszczenie tzw. ‘słoneczników’ jest stosunkowo proste. Najbardziej efektywną metodą, podobnie jak w przypadku czyszczenia podsufitki, jest bonetowanie z wykorzystaniem odpowiednio dobranej chemii. Przy czyszczeniu ‘słoneczników’ należy zwrócić szczególną uwagę na czyszczenie miejsc ich zaczepu z sufitem – często gromadzi się tam niewielka ilość wody ze środkiem czyszczącym i resztkami brudu, który spływa w dół tworząc nieapetyczny zaciek.
-
Kierownica – szczególnie niehigieniczny element wnętrza samochodu. Kierownica, bardziej niż jakikolwiek inne miejsce w aucie, jest stale wyeksponowana na wilgoć i zarazki regularnie wystrzeliwane w jej kierunku przez kierowcę – nie tylko podczas kichania czy kaszlu, ale także przy mówieniu. Oprócz tego jest też najczęściej dotykanym miejscem w samochodzie, a przecież nikt nie myje rąk przed wsiadaniem do auta. Rąk, nawiasem mówiąc często wilgotnych i ciepłych, a tym samym sprzyjających rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Kierownica to prawdziwe bakteryjne Eldorado. Jej czyszczenie jest też utrudnione z powodu występowania licznych trudno dostępnych miejsc – rowków w miejscu łączenia kierownicy z poduszką powietrzną czy zakamarków w okolicy znaczka marki samochodu. Przy czyszczeniu kierownicy z pomocą przychodzą zasadowe preparaty czyszczące o działaniu bakteriobójczym, szczotki o umiarkowanej twardości włosia do czyszczenia wieńca, specjalistyczne pędzelki detailerskie do usuwania zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc oraz dobre ściereczki z mikrofibry o wysokiej gęstości. Uwaga na czyszczenie bardzo starych, zalepionych brudem wieńców kierownic obszytych skórą! Po wielu latach eksploatacji bez czyszczenia brud może być jedyną rzeczą trzymającą kierownicę w jednym kawałku. Oprócz tego kierownice skórzane należy czyścić i zabezpieczać dedykowanymi do skóry środkami wysokiej jakości – w przeciwnym razie czyszczenie może prowadzić do przyspieszonego zużywania się elementów.
Zapraszamy do lektury, kolejne części będą sukcesywnie pojawiać się na blogu w przyszłości.