shutterstock_650651476

Czyszczenie wykładzin biurowych – ręczne, mechaniczne czy z pomocą profesjonalnej firmy?

January 14, 2022 edytor

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie trudny jeśli chodzi o utrzymanie czystości podłóg w użytkowanych wnętrzach. W znacznie większym stopniu przedostają się do nich zabrudzenia wnoszone na podeszwach naszych butów. Gdy aura zaczyna obfitować w deszcz oraz śnieg, na dywanach i wykładzinach pojawiają się plamy, które z biegiem czasu są coraz trudniejsze do usunięcia.

O ile w warunkach domowych częściej podejmujemy próbę pozbycia się ich własnoręcznie, o tyle w przypadku dużych powierzchniowo wykładzin biurowych zastanawiamy się, jaka metoda okaże się najskuteczniejsza a zarazem przyjazna dla naszego portfela. Wiadomo nie od dziś, że najtaniej nie oznacza najlepiej.

Jak wyczyścić wykładzinę biurową w najefektywniejszy sposób?

pranie wykładziny wrocław

W przypadku wykładzin biurowych mamy do czynienia z produktem do dużych oraz wielkich obiektów, w których najprawdopodobniej występować będzie znaczne natężenie ruchu. W przestrzeniach biurowców, banków i hoteli wyjątkowo chętnie korzysta się z tego eleganckiego materiału do pokrywania podłóg. Wykładziny dywanowe dzięki niezliczonym wariantom wykonania idealnie dopasowują się do wnętrz, a ich ogromną zaletę stanowi to, że są niezwykle skutecznym pochłaniaczem dźwięków.

Niełatwym jednak zadaniem jest utrzymywanie wykładzin w czystości. Oprócz zabrudzeń wynikających z chodzenia po nich w obuwiu, drugim najczęstszym wyzwaniem w biurach czy hotelach jest konieczność usuwania plam po kawie lub herbacie. Napoje te wyjątkowo intensywnie zabarwiają tkaniny, co dodatkowo dzieje się pod wpływem wysokiej temperatury. W efekcie tego zabrudzenia są uporczywe i niełatwo się ich pozbyć.

Czyszczenie ręczne

W pierwszym odruchu wielu z nas aby pozbyć się plamy z wykładziny biurowej, ucieka się do domowych sposobów. Sprawdzą się one, o ile brud jest powierzchowny i nie przedostał się do nasady włókien.

Czyszczenie ręczne każdorazowo powinniśmy zacząć od dokładnego odkurzania. W sprzedaży znajduje się wiele preparatów, przeznaczonych do pozbywania się niezbyt głębokich zabrudzeń wykładzin. Najczęściej przyjmują postać aktywnej pianki.

Świeże plamy można też spróbować polać wodą mineralną, którą po chwili ścieramy czystą gąbką.
Popularne jest także stosowanie sody oczyszczonej. Po posypaniu nią zabrudzenia, szorujemy je za pomocą mokrej szczotki. Z kolei w walce z tłustymi plamami wspomoże nas talk. Jego warstwę pozostawiamy na powierzchni przez około dobę, po czym całość odkurzamy.

Czyszczenie mechaniczne

Pranie ręczne w przypadku wykładzin biurowych jest oczywiście mało wydajne, szczególnie w przypadku dużych powierzchni oraz szerokich zabrudzeń wywoływanych znacznym obciążeniem przechodzących. Ten parametr powoduje także szybkie wycieranie się materiału. Pozorne oszczędności w zakresie czyszczenia mogą więc doprowadzić do nienaprawialnego uszkodzenia włókien, zwłaszcza w ciągach komunikacyjnych.

W celu uzyskania lepszego efektu czystości można wypożyczyć mocno ssący odkurzacz oraz szczotkę walcową. Ta metoda wymaga zastosowania aktywatora do krystalizacji brudu. Urządzenia umożliwią przeprowadzenie operacji na sucho. Po dokładnym odkurzeniu, rozprowadzamy środek na całej powierzchni i czyścimy ją szczotką. Po ok. 30-40 minutach ściągamy brud za pomocą silnego odkurzacza.

W wypożyczalni tego rodzaju sprzętu dostępne są również specjalistyczne maszyny piorące. Dopasowany do danego modelu detergent wypróbowujemy najpierw w niewidocznym miejscu, a następnie postępujemy zgodnie z instrukcją producenta urządzenia.
Wykładziny welurowe wymagają dodatkowo wyszczotkowania.

Zaufaj profesjonalistom

Jak widać powyżej, najbardziej skuteczne czyszczenie wykładziny biurowej wymaga nie tylko czasu, ale też wiedzy oraz umiejętności. Wszystkie te warunki spełnia Ecoshine, ponieważ od przeszło 10 lat specjalizujemy się w przeprowadzaniu tego rodzaju prac dla firm oraz osób prywatnych.

Choć z pozoru może się wydawać inaczej, kurz i brud nie gromadzą się na powierzchni materiału. Dlatego tradycyjne odkurzanie wykładzin biurowych jest na dłuższą metę niewystarczające. Jedynym sposobem, by dostać się do ich osnowy, jest metoda ekstrakcyjna.

Jako profesjonaliści zaczniemy od sprawdzenia, jak zachowuje się dany materiał, żeby sprawdzić jego wytrzymałość oraz odporność koloru. Wybierzemy najlepszą metodę pozbycia się nawet najbardziej trwałych zabrudzeń i przeprowadzimy proces za pomocą nowoczesnego sprzętu.
Ze znacznych przestrzeni biurowych słynie oczywiście Warszawa. Serdecznie zapraszamy do współpracy przedsiębiorstwa z siedzibą w stolicy oraz w jej okolicach.

Dzięki nam firmy zyskują pewność, że wykładziny nie są siedliskiem bakterii oraz że zachowają reprezentacyjny wygląd jeszcze przez długie lata.