shutterstock_650651476

Pranie kanapy materiałowej – jak się do tego zabrać?

June 14, 2024 edytor

tapicerka meblowa

Jak wyprać kanapę w domu? Czyszczenie tapicerki to zadanie wymagające uwagi, ale także znajomości rodzaju materiału, z którego została wykonana. W dzisiejszym artykule przedstawimy metody, jak efektywnie umyć i odświeżyć kanapę, zwracając uwagę na specyfikę różnych tkanin oraz środków do tego przeznaczonych. Odpowiemy również na pytanie, czy warto skorzystać w tym zakresie z usług wyspecjalizowanych firm. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do lektury!

W artykule znaleźć można:

Jak wyczyścić kanapę materiałową?

Zastanawiasz się, jak prać kanapę? Czyszczenie kanapy materiałowej to zadanie, które może wydawać się proste, ale w rzeczywistości wymaga przygotowania. Aby zapewnić skuteczne i bezpieczne czyszczenie tapicerki meblowej, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Zalicza się do nich identyfikacja materiału, z którego wykonana jest tapicerka kanapy, ponieważ każdy rodzaj tkaniny wymaga innego podejścia.

  • Zamsz: to delikatny materiał, dlatego czyszczenie obicia z zamszu wykonuje się ze szczególną uwagą. Pranie zamszu na mokro jest niekorzystne, ponieważ prowadzi do trwałych uszkodzeń i widocznych plam. Zalecane jest czyszczenie kanapy na sucho, z wykorzystaniem specjalnych szczoteczek oraz gotowych preparatów do czyszczenia tego typu tkanin.
  • Welur: najlepiej używać do niego delikatnych środków czyszczących i unikać nadmiernego moczenia. Zanim przystąpisz do działania i samodzielnego czyszczenia całej kanapy, przetestuj detergent na niewielkim, niewidocznym fragmencie materiału, aby upewnić się, że nie spowoduje odbarwień.
  • Tkaniny syntetyczne: materiały takie jak poliester są przyjazne w czyszczeniu tapicerki, dzięki czemu łatwo da się z nich usunąć powstałe zabrudzenia. Można je prać po zapoznaniu się z zaleceniami producenta. Wystarczy, że sprawdzisz metkę na Twojej kanapie, gdzie znajdziesz wskazówki dotyczące odpowiednich metod czyszczenia.
  • Skóra i ekoskóra: meble tapicerowane z użyciem tych komponentów wymagają regularnego przecierania ściereczką z zastosowaniem specjalnych preparatów do czyszczenia przeznaczonych do skóry. Również meble wykonane ze skóry ekologicznej należy regularnie konserwować, aby zachować jej elastyczność.

Czym wyczyścić kanapę? Sposoby na wyczyszczenie kanapy materiałowej

Szukasz sprawdzonych pomysłów, jak wyczyścić kanapę domowym sposobem? Nie wiesz czym wyczyścić albo odświeżyć kanapę? Niemal w każdym domu znajdzie się środki, które mogą do tego posłużyć. Pamiętaj: zanim przystąpisz do mycia, każdorazowo najpierw odkurz kanapę.

Woda

Wiele plam można usunąć bez uciekania się środków chemicznych, przy użyciu samej wody. Lekkie zabrudzenia zetrzesz wilgotną ściereczką. Nadmiar wilgoci z łatwością usuniesz papierowym ręcznikiem. Ważne jest, aby nie szorować nim tapicerki, lecz jedynie przyłożyć go i poczekać, aż wchłonie wodę.

Woda z mydłem

Jeśli sama woda nie wystarczy, spróbuj dodać do niej mydło (na przykład szare mydło), które skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne.

Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń świetnie radzi sobie z tłuszczem i zaschniętym brudem, dlatego może być skuteczny przy czyszczeniu kanapy. Przygotuj roztwór wody z kilkoma kroplami płynu do naczyń i delikatnie nanieś go na tapicerkę miękką ściereczką z mikrofibry. Unikaj mocnego pocierania, aby nie uszkodzić materiału. Po czyszczeniu przetrzyj kanapę ścierką nasączoną czystą wodą, aby usunąć ewentualne resztki detergentu.

Nawilżona ściereczka lub rękawica do usuwania sierści z tapicerki

Jeśli posiadasz zwierzęta domowe, wiesz, jak uciążliwa może być sierść na tapicerce. Z tapicerki sofy pozbędziesz się jej, odkurzając mebel miękką końcówką odkurzacza. Można sobie z nią poradzić, używając też nawilżonej ściereczki lub specjalnej rękawicy. Ważne jest regularnie odkurzanie kanapy, zanim sierść zbije się w kłęby.

Skórka chleba na zamsz

Sprawdzonym sposobem prababek w przypadku kanapy z zamszu jest użycie skórki od chleba. Pocieraj nią wysuszony zaciek, aż do jego ustąpienia.

Roztwór z octu

Domową metodą na to, jak wyprać kanapę własnym sumptem, jest wykorzystanie zwykłego octu. Do miski z litrem wody dodaj 2 łyżeczki proszku do pieczenia oraz 3 łyżki stołowe octu. Powstałą mieszankę nakładaj na plamę, najlepiej używając miękkiej gąbki.

Mąka ziemniaczana

Jeśli szukasz metody czyszczenia kanapy z wyjątkowo uporczywych i tłustych plam – sięgnij po mąkę ziemniaczaną. Na zabrudzony fragment kanapy nasyp kilka łyżeczek mąki, przesiewając ją przez sitko. Pozostaw ją na około 15 minut, a następnie odkurz mebel odkurzaczem.

Soda oczyszczona i sok z cytryny

Aby przygotować własny środek czyszczący DIY, potrzebować będziesz wody, sody oczyszczonej i jednej cytryny. Do litra ciepłej wody dodaj łyżkę lub dwie sody oczyszczonej, wyciśnij sok z połowy cytryny i dokładnie wymieszaj. Następnie użyj do czyszczenia sofy gąbki namoczonej w przygotowanym płynie.

Parownica 

Czyszczenie parowe kanapy to doskonała metoda na odświeżenie mebla, usunięcie z niego drobnych zabrudzeń, nieprzyjemnych zapachów oraz drobnoustrojów. Jak wyczyścić kanapę materiałową w domu parownicą? Podczas sprzątania kanapy za pomocą pary warto ją rozsunąć i dokładnie wyczyścić wszystkie trudno dostępne zakamarki.

Odkurzanie

Regularne odkurzanie jest szczególnie ważne w celu utrzymania kanapy z materiału w czystości. Kurz i pyłki nie tylko sprawiają, że kanapa wygląda nieestetycznie, ale mogą również zabrudzić ubrania i powodować dyskomfort dla domowników oraz gości. Szczególnie alergicy powinni zwracać uwagę na regularne odkurzanie mebli, aby zmniejszyć objawy alergii.

Jak umyć kanapę – samemu czy przy pomocy profesjonalistów?

Skorzystanie z usług i porady fachowców w dziedzinie czyszczenia mebli tapicerowanych przynosi szereg korzyści, które warto rozważyć.
Po pierwsze, doświadczeni specjaliści posiadają wiedzę, do jakiego materiału zastosować dane środki oraz urządzenia do prania kanapy. Dzięki temu przeprowadzają skuteczne i bezpieczne czyszczenia różnych rodzajów tkanin tapicerskich, eliminując ryzyko uszkodzeń powierzchni kanapy. Ponadto, profesjonalne firmy czyszczące dysponują specjalistycznymi środkami, które są efektywniejsze od domowych metod i jednocześnie najlepsze dla tkanin. W rezultacie, czyszczona kanapa odzyskuje swoją pierwotną świeżość bez ryzyka przetarcia czy wyblaknięcia materiału. Decydując się na profesjonalne czyszczenie, oszczędzamy czas, a także zyskujemy pewność, że zostanie ono wykonane kompleksowo i dokładnie, bez pozostawienia niedoskonałości. Warto podkreślić, że pranie tapicerek np. w Warszawie można zamówić z bezpłatnym dojazdem do klienta. Wybór usług profesjonalnych firm w zakresie odświeżenia kanap gwarantuje więc nie tylko doskonałe rezultaty, ale również maksymalną wygodę dla użytkowników tych pięknych mebli.